Początki rabczańskich wodociągów sięgają przełomu XIX i XX wieku. Pierwsza wzmianka o budowie wodociągu i kanalizacji na terenie Zakładu Zdrojowego w Rabce, będącego własnością rodziny Kadenów, pochodzi z lat 1900-1902. W roku 1903 został wybudowany wodociąg dla całego Zakładu Kąpielowego. W latach trzydziestych XX w. powstała w Rabce pierwsza mechaniczna oczyszczalnia ścieków. Do roku 1948 urządzenia te pozostawały w rękach prywatnych.
Współczesne wodociągi rabczańskie w zorganizowanej formie zakładu budżetowego, a później przedsiębiorstwa państwowego powołano z dniem 1 lipca 1956r. Do roku 1974 zakład występował w strukturze Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rabce. W tym okresie wybudowano nowe ujęcia wody na potoku Poniczanka, przeprowadzono modernizację stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków, uzbrojono w sieci wodociągowe i kanalizacyjne znaczne obszary miasta, a także wybudowano nowe ujęcie wody z potoku Lubońskiego wraz z urządzeniami do jej uzdatniania.
W latach 1974-1988 zakład wchodził w skład Powiatowego, a następnie Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu. W tym czasie postępowała stopniowa rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Rabce oraz częściowa modernizacja użytkowanych obiektów. Rozpoczęto również budowę ujęcia wody w Rabie Wyżnej w ramach realizacji tzw. "Wodociągu grupowego" mającego połączyć 3 miasta: Mszanę Dolną, Rabkę i Jordanów. Po utworzeniu samorządów gminnych i komunalizacji mienia zarzucono pomysł budowy takiego wodociągu.
W wyniku likwidacji RPWiK w Nowym Targu w roku 1989 zakład ponownie został włączony do struktury organizacyjnej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rabce, które w roku 1993 zostało przekształcone w "Zakłady Komunalne" spółka z o.o. Następnie w roku 1995 decyzją władz miasta działalność wodociągowo-kanalizacyjna została wyłączona ze struktury “Zakładów Komunalnych” Sp. z o.o. i został utworzony jednobranżowy zakład budżetowy.
Kolejnej zmiany formy prawnej dokonano w 1998r. przekształcając zakład budżetowy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 100% udziałów należy do Gminy Rabka-Zdrój.
Pomimo wielokrotnych i częstych zmian organizacyjnych i prawnych zachowana została ciągłość w świadczeniu usług dla mieszkańców miasta. W dużej części jest to zasługą załogi spółki, w której zawsze było i nadal jest wiele osób posiadających fachową wiedzę i duże doświadczenie zawodowe oraz stale doskonalących swoje umiejętności zawodowe.